Podwójne ubezpieczenie OC – co to jest i jak go uniknąć?

Ubezpieczenie OC jest w polskim prawie obowiązkowe dla każdego posiadacza zarejestrowanego samochodu. Oznacza to, że jesteś zobowiązany je opłacać, nawet jeśli Twoje auto stoi w garażu i nie używasz go na co dzień. Czasami jednak właścicieli samochodów czeka nieprzyjemna niespodzianka w postaci podwójnego ubezpieczenia OC. Co to dokładnie oznacza oraz jak tego uniknąć? Jak rozwiązać podwójne ubezpieczenie OC? Odpowiadamy.

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC?

Gdy kupujemy samochód, zazwyczaj od razu myślimy o jego ubezpieczeniu. Wybieramy firmę ubezpieczeniową, która proponuje nam najlepsze dla nas warunki i podpisujemy umowę. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, bo spełnia ważną społecznie rolę – w przypadku braku OC sprawca wypadku lub kolizji pokrywa koszty naprawy szkód z własnej kieszeni, a to oznacza, że nie ma gwarancji szybkiej wypłaty. Dlatego właśnie posiadanie aktualnego OC jest konieczne. Należy jednak uważać, aby nie ubezpieczyć auta dwa razy… Czym jest podwójne OC?

Podwójne ubezpieczenie OC występuje, gdy jednocześnie do pojazdu przypisane są dwie (albo więcej) polisy. Może do tego dojść w sytuacji, gdy:

  • kupiliśmy używane auto, na które była wykupiona polisa OC, a my kupiliśmy na własną rękę drugą polisę;
  • poszukiwaliśmy lepszej oferty OC, ponieważ wkrótce upływał termin ważności naszej dotychczasowej umowy. Znaleźliśmy dobrą ofertę, podpisaliśmy umowę, ale zapomnieliśmy wypowiedzieć starą – a ta automatycznie się przedłużyła,
  • umowę ubezpieczenia na samochód w dwóch różnych firmach zawarli oddzielnie jego właściciele. Tutaj warto wspomnieć, że o ile była to umowa zawarta na odległość, czyli przez telefon lub Internet, to można ją w ciągu 30 dni od jej zawarcia wypowiedzieć. Ale jeśli to była umowa zawarta w kanale tradycyjnym, to zła wiadomość jest taka, że nie ma podstawy do jej rozwiązania.

Należy pamiętać, że jeśli nie wypowiemy umowy ubezpieczenia samochodu i zawrzemy drugą umowę z innym ubezpieczycielem, to będziemy zobowiązani do zapłaty podwójnego OC, a przynajmniej pokrycia części kosztów, o czym dalej.

Podwójne ubezpieczenie OC – jak rozwiązać?

Auto, które posiada więcej niż jedno ubezpieczenie OC, jest często zaskoczeniem dla kierowców – przecież zawarli nową umowę ubezpieczenia, dlaczego więc mieliby uiszczać składki na rzecz dawnego ubezpieczyciela?

Podwójne ubezpieczenie OC – co to jest i jak go uniknąć

Na szczęście możesz rozwiązać podwójne OC i zapłacić składkę tylko za okres, w którym ochrona ubezpieczeniowa była aktywna. Przede wszystkim należy jak najszybciej wypowiedzieć umowę OC, która odnowiła się w sposób automatyczny (nie wypowiedziałeś jej przed zakończeniem okresu obowiązywania) lub też którą otrzymałeś od poprzedniego właściciela kupionego przez Ciebie auta. Pamiętaj, że czas nie jest w tym przypadku Twoim sprzymierzeńcem i warto działać szybko.

Jeśli zaś chciałbyś zrezygnować z polisy, którą nabyłeś jako drugą, możesz to zrobić jedynie w przypadku, gdy dokonałeś transakcji na odległość, online lub przez telefon. Wówczas masz 30 dni na odstąpienie od umowy, a czas liczy się od momentu, w którym otrzymałeś informację o jej zawarciu.

Podwójne ubezpieczenie OC to problem, który dotyka wielu właścicieli aut. Najczęściej wynika on z niedopilnowania pewnych kwestii, a także niewiedzy posiadaczy samochodów. Na szczęście można poradzić sobie z tym problemem i ograniczyć straty finansowe, rozwiązując niechcianą umowę. Jeśli więc i Tobie przydarzyła się taka sytuacja, przede wszystkim zachowaj zimną krew i jak najszybciej zgłoś ubezpieczycielowi chęć wypowiedzenia jednej z polis.